Podzakonski predpisi
Skladno s kasnejšimi potrebami dopolnjevanja pa posamezne dele stanovanjskega zakona dopolnjuje tudi večje število podzakonskih predpisov. Omenjeni podzakonski predpisi (akti) imajo nižjo stopnjo veljave od zakona oziroma so mu podrejeni. To pomeni, da mora biti podzakonski akt sprejet in izvajan v skladu z zakonom. Tudi njegova vsebina mora biti v skladu z zakonom. Podzakonski akti so
sledeči:
- Pravilnik o upravljanju večstanovanjskih stavb (Uradni list RS 60-2921/2009, RS 87-3728/2011, 85/103) - urejuje način plačevanja različnih stroškov, ki nastanejo na skupnih delih in napravah,
- Navodilo o izdelavi poročila o upravnikovem delu (Uradni list RS 108-4539/2004) - urejuje pravila za izdelavo letnega poročila o upravnikovem delu, katerega mora upravnik do 1. 4. vsakoletno predstaviti etažnim lastnikom za preteklo leto upravljanja,
- Pravilnik o standardih vzdrževanja stanovanjskih stavb in stanovanj (Uradni list RS št. 20/04, 18/11, 18-771/2001) - določa standarde vzdrževanja za večstanovanjske stavbe, oskrbovana stanovanja za starejše ter za stanovanjske stavbe, namenjene začasnemu reševanju stanovanjskih potreb socialno ogroženih oseb.
- Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev oskrbovanih stanovanj za starejše ter o načinu zagotavljanja pogojev za njihovo obratovanje (Uradni list RS 17-704/2011) - ki v skladu z Direktivo Evropskega parlamenta in Sveta 98/34/ES določa minimalne tehnične zahteve za graditev stavb z oskrbovanimi stanovanji in oskrbovanih stanovanj za starejše.
- Pravilnik o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj (Uradni list RS 1-23/2011) - določa minimalne tehnične zahteve za graditev stanovanj in stanovanjskih stavb ter obsega projektiranje in gradnjo v skladu s predpisi ki urejajo graditev objektov. V omenjenem zakonu obstajajo tudi določbe, ki se uporabljajo pri rekonstrukcijah stanovanjskih stavb in pri spremembi namembnosti stanovanjske stavbe v kolikor so dane tehnične možnosti za njihovo izvedbo.
- Navodilo o načinu preverjanja ustreznosti točkovanja stanovanj in stanovanjskih hiš (Uradni list RS, št. 18/91-I) - določa način preverjanja ustreznosti točkovanja stanovanj in stanovanjskih hiš, ki je bilo opravljeno na podlagi Pravilnika o merilih in načinu ugotavljanja vrednosti stanovanj in stanovanjskih hiš ter sistema točkovanja.
- Pravilnik o merilih in načinu za ugotavljanje vrednosti stanovanj in stanovanjskih stavb (Uradni list RS št. 127/04 in 69/05) - določa merila in način točkovanja stanovanj in stanovanjskih stavb ter ostalih delov z namenom določitve vrednosti stanovanj kot osnove za določitve višine najemnin. Omenjeni pravilnik je obvezujoč za vse javne zavode pri oddajanju kakršnihkoli nepremičnin.